Kiğı Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kiğı Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği

Bu forum sitesi güzel ilçemizin geleceğine ışık tutacak bir projeksiyon konumunda olup bu bilinçle hareket etmenizi rica ediyoruz.Lütfen forum sitesinde siyasi içerikli konuşmalara yer vermeyelim ve kişilerin onurlarını rencide etmeyelim.Teşekkürler...
 
AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

 

 Motosikletle Kuzey Ege, Marmara Bölüm-5 (ALTINOLUK-AKÇAY)

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
N.GURSOY

N.GURSOY

Mesaj Sayısı : 13
Kayıt tarihi : 12/03/09
Yaş : 49
Nerden : İstanbul

Motosikletle Kuzey Ege, Marmara Bölüm-5 (ALTINOLUK-AKÇAY) Empty
MesajKonu: Motosikletle Kuzey Ege, Marmara Bölüm-5 (ALTINOLUK-AKÇAY)   Motosikletle Kuzey Ege, Marmara Bölüm-5 (ALTINOLUK-AKÇAY) Icon_minitime18.03.09 22:48

(Daha önce www.motosiklet.net sitesinde yayınladığım bu gezi yazısını sizlerlede paylaşmak istedim. Umarım www.kigider.com sitesi ziyaretçileride beğenir.)


Başdeğirmen'den ayrılıp sahili takip ederek Altınoluk'a geldik. Kahvaltı faslı ve sahilde çay faslından sonra belediyeye çıkıp broşürlerimizi aldıktan sonra güzergah belirledik. Bundan 14 yıl önce geldiğim küçük kasaba ile şimdiki Altınoluk arasında ciddi bir beton yoğunluğu farkı vardı. İlk olarak tavsiyeler uyup Manastırhan'ı görelim dedik. Manastırhan eski bir yapının restore edilip otel olarak işletildiği zeytinlikler içinde şirin bir yer. Ama aynı şirinlik işletme için geçerli değil. Binanın dışından bile fotoğraf çekmemize izin vermeyen ve üslubu hiç turizm işletmecisine yakışmayan, hatta neredeyse dışarıda yolda olduğumuz halde bizi kovmaktan beter eden yetkili bayanı kınıyoruz. Bu zihniyetle turizm olmayacağını bilip sadece tesise bakarak insanların tercih kullanmayacağını öğrenemezse o emeğe yazık olur.
Motosikletle Kuzey Ege, Marmara Bölüm-5 (ALTINOLUK-AKÇAY) Dscn20596vk

Bir sonraki durağımız Pınarbaşı fakat Pınarbaşı'na varmadan yolda Patlakçınar Ağlayan Şelale Piknik Alanı'nı gördük. Gezip görelim dedik. Çok fazla beklentimiz yoktu ama içeri girince karşımıza çıkan şey adeta cennetten bir köşeydi.
Motosikletle Kuzey Ege, Marmara Bölüm-5 (ALTINOLUK-AKÇAY) Dscn20627ce

Vadi içine indikçe büyüleniyoruz.
Motosikletle Kuzey Ege, Marmara Bölüm-5 (ALTINOLUK-AKÇAY) Dscn20643li

Yerin işletmecisi Süleyman Bey hakikaten amatör bir ruh ve zevkle yerinden bahsetti. Hatta ziyaretçilerden birinin Patlakçınar'la ilgili yazdığı türküyüde bize seslendirirken tesisine duyduğu sevgi dana net anlaşılıyordu.
Motosikletle Kuzey Ege, Marmara Bölüm-5 (ALTINOLUK-AKÇAY) Dscn20712xf

Piknik alanında çadır kurulabiliyor. Eğer çadırınız yoksa size çadır veriliyor. Yemek konusundada hizmet veriliyor. Hakikaten hoş temiz havalı huzur veen bir ortam kamp yapmak için ideal.
Motosikletle Kuzey Ege, Marmara Bölüm-5 (ALTINOLUK-AKÇAY) Dscn20722bs
Motosikletle Kuzey Ege, Marmara Bölüm-5 (ALTINOLUK-AKÇAY) Dscn20733vc

Yola devam edip Pınarbaşı'na geldik.
Motosikletle Kuzey Ege, Marmara Bölüm-5 (ALTINOLUK-AKÇAY) Dscn20748nj

İçinde alabalık üretim tesiside bulunan yer görülmeye değer güzellikte.
Motosikletle Kuzey Ege, Marmara Bölüm-5 (ALTINOLUK-AKÇAY) Dscn20751ub
Motosikletle Kuzey Ege, Marmara Bölüm-5 (ALTINOLUK-AKÇAY) Dscn20783qd

Pınarbaşından ayrılıp Akçay'a doğru yolumuza devam ettik.Kazdağı'nın Efsana kızı Sarıkız'ın heykeli Akçay Limanı'nı süslüyordu.
Motosikletle Kuzey Ege, Marmara Bölüm-5 (ALTINOLUK-AKÇAY) Dscn20802jp
Sarıkız Efsanesi: Edremit’in Güre Köyü’nde yaşayan Sarıkız çok güzel, güzel olduğunca da iyi yürekli, yardımsever bir kızdır. Bu özellikleri nedeniyle çekemeyenleri de çoktur. Yaşantısı çeşitli söylentilere yol açar.
Çıkarılan söylentiler babayı çok üzer, ama elinden bir şey gelmez. Sarıkız’ın önünde beş-on kaz katarak dağa bırakır. Orada yaşamını sürdürebilmesi iyi bir insan olduğunu kanıtlayacaktır. Sarıkız sessizce katlanır. Bir gün babası onu görmeye gelir. Dağa tırmanırken yorulur ve kızından su ister. Sarıkız’ın dağın tepesinden elini uzatarak körfezden tasını doldurup, kendisine uzatmasıyla adamcağız şaşkına döner. Kızının erdiğini anlar, öneünde namaz kılar. Ancak sırrının anlaşılması ile Sarıkız oracıkta ölür. Baba çok üzülür, oralardan gitmek üzere uzaklaşır. O da bir tepede can verir. Kaz Dağı adının bu söylenceden geldiği öne sürülmektedir. Dağın en yüksek doruğu “Sarıkız Tepesi”, babasının öldüğü yer de “Baba Dağı” olarak anılmaktadır

Akçay Limanı ve sahil boyu.
Motosikletle Kuzey Ege, Marmara Bölüm-5 (ALTINOLUK-AKÇAY) Dscn20826ff

Bir sonraki durağımız Sütüven Şelalesi ve Hasanboğuldu. Kazdağı'nın bir başka efsanesine evsahipliği yapan bir cennet köşeside burası.
Motosikletle Kuzey Ege, Marmara Bölüm-5 (ALTINOLUK-AKÇAY) Dscn20844ad
Motosikletle Kuzey Ege, Marmara Bölüm-5 (ALTINOLUK-AKÇAY) Dscn20934vs
Hasanboğuldu Efsanesi (Sebahattin Ali'nin kaleminden) : Bugün olduğu gibi 1800’lü yılların sonlarında da Edremit pazarı Çarşamba günleri kurulurdu. Yörenin tüm köylüleri Çarşamba günleri Edremit’e gelir malını satar, ihtiyacını alırdı. Kazdağı’nın 1500 m. yüksekliğinde, Sarıkız zirvesinin eteğinde kıl çadırlardan kurulu yüksek obanın güzel kızı Emine de böyle bir Çarşamba günü Edremit pazarına iner ve Zeytinli Köyü’nün yakışıklı delikanlısı Hasan ile gözgöze gelir. Sevdalanan iki genç her Çarşamba günü buluşurlar. Emine, beş saatlik yoldan getirdiği sütü, peyniri, balı Hasan’a verir, bahçıvan olan Hasan’dan ihtiyacı olan sebzeyi alırdı. Pazar dönüşü birlikte Zeytinli Köyü’ne kadar yürürler, Emine oradan ayrılır ve daha dört saat sürecek olan zahmetli dağ yolundan obasına dönerdi.
Gençler evlenmeye karar verirler. Hasan’ın içgüveysi olarak obaya gitmesi söz konusudur. Onu babasız büyüten annesi oğlunun mutluluğu uğruna yalnız kalmaya razıdır. Emine’nin ailesi ise bu evliliğe karşı çıkar. Oba yörük obasıdır Emine de yörük kızı. Aile, Hasan’ın zor doğa şartlarına dayanayıp dayanamayacağını sınamaya karar verir. Sınav başarılı olursa Emine’yi istemiş olan obanın gençleri de yiğitlik gösteren Hasan’ı kabulleneceklerdir. Hasan annesi ile helalleşir, anlaşma gereği 40 okka (yaklaşık 60 kilo) tuz dolu çuvalı sırtlanır ve Emine ile obaya doğru yola çıkarlar. Önlerinde dört saatlik zorlu bir dağ yolu vardır. Bir saat sonra Beyoba Köyü’ne varırlar. Tuz Hasan’ın sırtını yakmaya başlar. İkinci saatte Sutüven şelalesine ulaşmışlardır. Yol dere içinde kaybolmuş, taştan taşa atlamak Hasan’ı yormuş, dizleri titremeye başlamıştır. Gökbüvet’e geldiklerinde Hasan’ın gücü biter ve yere düşer. Emine çaresizlik içinde Hasan’ı yüreklendirmeye çalışır, ancak Hasan ayağa kalkamaz. Emine’ye yalvarır, başka yerlere kaçmayı teklif eder. Emine ise katıdır, ailesine ve obasına söz vermiştir. Hasan’ın yakarışlarına yanıt vermez ve çuvalı sırtlayarak obanın yolunu tutar. Hasan ise ardından “beni bırakma, senin köyüne gelemiyorum, köyüme de dönemem” diye acı acı haykırır. Emine derenin uğultusuna karşın Hasan’ın umutsuz çığlıklarını hep duyar. Obaya vardığında çok pişman olur ve geri dönmek ister. Ancak ailesi gece vakti onu ormana bırakmaz.
Sabahın ilk ışıkları ile Emine, doğru Gökbüvet’e koşar ama Hasan yoktur. Annesine gider, Edremit’e koşar ancak kimse Hasan’ı görmemiştir. Bir daha obasına dönmeyen Emine kulaklarında Hasan’ın onu çağıran sesiyle dere boyunca mecnun gibi dolaşır durur. Günler sonra Hasan’a hediye ettiği çevreyi Gökbüvet’in çılgın suları içinde farkeder. “Yanına geliyorum Hasan” diyerek bu çevre ile kendini ulu çınara asar. O gün bugün Gökbüvet’in adı Hasanboğuldu, dallarını büvetin suları içine sallandıran çınarın adı da Emine Çınarı olur.

Motosikletle Kuzey Ege, Marmara Bölüm-5 (ALTINOLUK-AKÇAY) Dscn20945ed
Motosikletle Kuzey Ege, Marmara Bölüm-5 (ALTINOLUK-AKÇAY) Dscn20977sq

Artık gezimizin sonuna geldik ve Balıkesir Bandırma güzergahı ile İstanbul'a gelmek için için feribota geldik. Burada bir başka motor gezgini Eralp ve XL200 ile tanıştık. Gece yarısı Yenikapı ve eve dönüş.
Motosikletle Kuzey Ege, Marmara Bölüm-5 (ALTINOLUK-AKÇAY) Dscn21035ra

Yeni geziler ve yeni memleket köşeleriyle tekrar birlikte olmak dileğiyle
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Motosikletle Kuzey Ege, Marmara Bölüm-5 (ALTINOLUK-AKÇAY)
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Kiğı Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği :: Kültür Sanat :: Kültür-
Buraya geçin: